Czy Twoje dziecko unika kontaktu towarzyskiego, dotyku, spojrzenia twarzą w twarz? Czy ma swoje rytuały i stereotypy i źle znosi każdą zmianę? Czy ma problem z rozróżnieniem, które zachowanie jest dopuszczalne, a które nie, nie jest w stanie odpowiednio zareagować na gesty grzecznościowe? Bierze wszystko, co mówisz, dosłownie? W takim przypadku może cierpieć na zespół Aspergera.

Zespół Aspergera jest jednym z powszechnych zaburzeń rozwojowych, inaczej nazywanych zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest to choroba wrodzona, często diagnozowana u dziecka przed ukończeniem 3 roku życia. Dzieci z zespołem Aspergera mają zazwyczaj średnią lub ponadprzeciętną inteligencję, potrafią czytać, pisać i liczyć bez problemów, ich zdolność analitycznego myślenia jest na bardzo dobrym poziomie, a także mają doskonałą pamięć mechaniczną. W przeciwieństwie do rówieśników, mają problemy z koordynacją kończyn i pozostają w tyle w aktywności ruchowej, ale radzą sobie z zadaniami takimi jak ubieranie się, mycie zębów itp. Rozwój mowy jest dość normalny w porównaniu z innymi rówieśnikami, ale ich ekspresja jest raczej na poziomie dorosłych. Jeśli chodzi o umiejętności komunikacyjne, typowe dla zespołu Aspergera jest to, że jednostki nie są w stanie prawidłowo zinterpretować znaczenia przekazu, unikają kontaktu wzrokowego, nie rozumieją humoru i ironii, nie mają wyrazistej mimiki. Kolejną cechą charakterystyczną jest skłonność do stereotypowych zachowań i przestrzegania rytuałów.

W czym może pomóc psycholog:


-    Zdiagnozować, czy jest to zespół Aspergera lub inne zaburzenie ze spektrum autyzmu
-    Zapewnienie dziecku i rodzinie terapii wspomagającej
-    Radzenie sobie z negatywnymi emocjami
-    Praca nad sposobem myślenia tak, aby dziecko było w stanie poradzić sobie w normalnych sytuacjach życiowych
-    Praca z problemami towarzyszącymi (depresja, lęk...)
-    Budowanie kontaktów społecznych, ćwiczenie umiejętności społecznych
-    Poprawa umiejętności komunikacyjnych
-    I wiele więcej

Czytaj więcej

Psycholog dziecięcy

Niedostępne

mgr Agata Ośmiałowska - Brzostowska

Autyzm ADHD ADD Problemy z nauką Wagarowanie Nałogi u dzieci Zaburzenia odżywiania Samookaleczanie Zespół Aspergera Problemy dojrzewania Rozwój emcjonalny

Obecnie zajęty

Cena konsultacji 117.5 zł / 25.87 €

Już dziś zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!    Zarezerwuj wolny termin już teraz